V Kayış tahrikli Rulolu Konveyörler; gerek yük kapasitesi yüksek gerekse çok yönlü kukllanımı olması amacı ile üretim, depo ve sevk hatlarında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.Konveyörler Avare ve tahrikli olmak üzere iki farklı şekilde üretilmektedir.

Avare konveyörler; üzerlerine konulan yükler sürtünme kuvvetinin minimuma indirilerek operatör ve kullanıcıya bir yerden başka bir yere ürün taşımada kolaylık saplamaktadır. Bu sistemde bir insan yada operatörün itme kuvvetinden faydalanılır konveyör ise asıl yükü taşıyan ve harcanan kuvveti azaltan olarak görev yapar.

Tahrikli Rulolu Konveyörler; konveyör üzerindeki merdaneler kendi etrafında dönerek üzerine konulan yükün ilerlemesini sağlar. Burada rulo çapı, rulo aralığı taşınacak ürünün ağırlığı ve ebatlarına göre değişebilmektedir.

Bu sistem zincir tahrikli, kayış tahrikli olarak imal edilebilmektedir.

Tahrikli Rulolu sistemler 90° yada, 180° dönüş konveyörleri olarak imal edilebildiği gibi yine 90° ve 180° aktarma sistemlerine uygun olduğundan üretim hatlarında ve fabrika otomasyonlarında yaygın olarak kullanılabilmektedir.

Rulo konveyörler dikey malzeme taşınmasında, özel sprey yıkama tünellerinde, destekleme yol verici vs.amaçlı sistemler olarak sektörde yerini almaktadır bir veya birkaç üniteden tahrik edilebilen aktarmalı tahrikli, çift sıra dişli zincir tahrikli, iki tarafı bilyalı, kayış tahrikli çalışabilen sistemlerdir.

V Belt Roller Conveyor

V Kayış tahrikli rulolu konveyör