Tek fazlı ve üç fazlı motor seçenekleri mevcuttur. Motor tipleri gerekli motor gücüne ve besleme türüne göre değişmektedir. Redüktörlü ve dijital sürücülü motorlar seçenekleri, Tak / kullan (plug & play) özelliği, 20 farklı redüksiyon oranı 1:3 – 1:180, Değişik besleme voltajı seçenekleri 200 – 230V AC, Onaylar CE, UL ve cUL mevcuttur.
6W 10W 15W 25W 40W 60W 90W 120W 150W 180W

Tek yönlü sürekli çalışma gerektiren uygulamalar için uygundur;

İndüksiyon motorları özellikler konveyör bant sistemleri gibi sürekli tek yönlü hareket olan uygulamalar için uygundur.

Güvenlik Standartlarını ve değişik besleme voltajları gereksinimlerine uygun modeller mevcuttur
UL ve CE standartlarını sağlar, 100V, 110V, 200V, 220V, 230V, 380V, 400V, 440V

Tek fazlı çalışma

Tek fazlı motorun çalıştırılması için, motorun kapasitif değerini karşılayan harici bir kapasitör kullanılır.
Tek fazlı indiksiyon motorlarında, motorun kısa sürede ters çevirilmesi mümkün değildir, ilk olarak motorun durdurulması daha sonradan yönünün değiştirilmesi gerekir.(Şekil-1)

Üç fazlı Kullanım;

Tek fazlı kullanıma göre kalkış torku daha yüksektir, 3 fazla besleme kaynağı ile direkt olarak beslenebildiği için yüksek güvenilirliktedir.

Hız ile tork arasındaki İlişki;

Sabit besleme voltajı durumunda hız ile tork arasındaki ilişki aşağıdaki şekildeki gibidir.

Yüksüz durumda, kabaca dönüş sayısı, senkronize dönme sayısı ile aynıdır. Eğer yük artarsa, dönme sayısı azalır ve yük değerini karşılan eğriyi yatay olarak kesen P noktasıyla gösterilen Tp tork ve hız (rpm) değerine yaklaşır.

Eğer yük daha artar ve M noktasına ulaşırsa, hız düşerek motor R noktasında durur, çünkü motor daha fazla tork üretemez.

Bu sebepten R-M aralığı kararsızlık bölgesi ve O-M aralığında kararlılık bölgesi olarak adlandırılır.

Voltaj ve Kondansatör özellikleri;

Genellilikle indüksiyon motorlarının tork değerleri, voltaj değerinin iki katı ile orantılı olarak değişir, aynı zamanda kondansatörlerin kapasite değerleri ile de değişim gösterir.
Eğer kapasitör değeri yükselirse, başlangıç tork değeri ve oransal tork yükselir. Fakat kapasite 2 kattan fazla yükselirse, oransal tork değeri azalır ve başlangıç torku daha fazla artmaz.
Eğer indüksiyon motorunun torku yeterli değilse motorun çalışmaya devam etmesi için, voltajı ya da konsatör kapasitesi arttırılarak tork artışı sağlanabilir. Fakat dikkat edilmelidir ki motorda ki giriş kaybı ve hızlı sıcaklık artışı oluşabilir. Diğer taraftan, eğer motor uygun olmayan tork ile çalışırsa, mümkün olduğu kadar motorun aşırı ısınmasının engelleyecek ayrı soğutucu ve fanlar uygulayarak ve motoru gövde sıcaklığının 90C nin altında tutulması sağlanmalıdır.

Teknik Dokumanlar
25w-40 w Katalog
90 w Katalog
150w Katalog

sayfa46-motor1

sayfa46-motor3

sayfa46-motor4 (1)